Nedá sa

Autor: Dominika Straková | 3.6.2013 o 14:59 | (upravené 3.6.2013 o 18:32) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  565x

Práve toto slovné spojenie počúvam v poslednom čase z každej strany. Nedá sa spraviť túto skúšku, nedá sa požiadať šéfa o vyšší plat, nedá sa odpustiť samému sebe, či že sa nedá znova zamilovať. Najzaujímavejšie je, keď sa všetkých tých ľudí opýtate prečo sa to nedá. Minimálne polovica z nich úplne zamrzne a nedokáže vám odpovedať. Nebudú vedieť prečo. A tá druhá polovica ? Výhovorky !

 

Predsa faktom je, že sa dá, len treba chcieť!

No ľudia tomu neveria, keď im to poviete. Budú na vás pozerať akoby ste spadli z Marsu. No a čo, že vám sa darí? Veď aj tak to určite takto nefunguje. Namiesto toho, aby to skúsili. Aby samých seba motivovali. Čítali motivačné články, počúvali nahrávky od skúsených ľudí, namiesto pozerania večernej predpovede počasia od Iľka.  Priznám sa, ani ja som tomu spočiatku neverila. No presvedčila som sa o opaku. Zistila som, že oni nám to nehovoria, neodporúčajú nadarmo. Ale vedia prečo.

Vizualizácia. Jedno z veľmi dobrých psychologických cvičení. Viete čo chcete a priamo si predstavujete krok po kroku ako to dosiahnuť. Alebo sa vidíte ako to už máte. Sedíte v peknom aute, či v novom byte s nádherným výhľadom. Chcete nové zamestnanie ?? Tak si predstavujte ako ráno vstávate, ako si obliekate napríklad oblek, odchádzate z domu, ktorou cestou idete, do akej budovy vojdete, prechádzajte sa v mysli po svojej novej kancelárii, predstavte si každý detail. Vymýšľajte. Máte na stole modré alebo červené perá ? Ako sa volá vaša asistentka? Usmieva sa na vás alebo sa hnevá, že jej nechcete zvýšiť plat?

Samozrejme, nič z toho sa neudeje samé od seba len preto, že si to večer v posteli predstavíte. No to, čo si každý deň sami pre seba hovoríte, čomu veríte, sa premietne časom aj do vašej reality. Začnete veriť, že je to naozaj možné. Začnete sa inak správať, zapracujete na pozícii, na ktorej ste a úplnou náhodou si vás zrazu všimne človek z konkurenčnej firmy a ponúkne vám vysnívanú prácu.

Musíte však veriť, že na to máte. Musíte si byť istí samí sebou. Nie na 100%, minimálne na tisíc. Vstávať každé ráno s úsmevom a vedomím, že len vy ste sami sebe istotou. Ako v živote myslíte, to máte. Preto mnohí úspešní ľudia tak veľmi dbajú na svoj slovník. Nemôžete sami sebe vravieť nebudem chorý, nebudem chudobný, nebudem sa viac báť hovoriť pred ľuďmi. Pretože náš mozog je zložitý systém a berie si to všetko po svojom. To, čo počuje je „budem chorý, budem chudobný, budem sa viac báť..." ! ( Ivo Toman)  Náš mozog nevníma zápory, vníma len to kladné, čo si vtĺkame do tých svojich hláv . Náš mozog nevníma, nevie, čo to znamená nie, tak prečo si od neho neberieme príklad ?? Prečo sa neustále zaoberáme negatívnymi emóciami, tým, ako nebudeme opakovať staré chyby. Vidíte? A zas to robíte.

Prestaňte sa starať o názory iných. Je to váš život! Vaše rozhodnutia! Nenechajte sa ovplyvniť úsudkom iných, nepoznajú vás. Aj keď si možno myslia, že áno. Nedokážu posúdiť, čo sa deje vo vašom vnútri, aké sú vaše ciele a čo v živote dokážete alebo nie. Pretože je to len a len vaša vec.

Zmeníte sa. To je samozrejmé. Budete sa od ostatných líšiť, vyčnievať z davu ako červený bod na bielom plátne. Mnohí ľudia z vášho okolia to nepochopia. Nepochopia vás, zmenu, ktorou prechádzate alebo ste ňou prešli. Budú vás odhovárať. Budú sa snažiť stiahnuť vás z vašej cesty. No nesmiete sa nechať. Stratíte mnoho priateľov. Možno kvôli nepochopeniu, časom možno kvôli závisti, že si môžete dovoliť viac, než oni.  No pýtam sa, stoja vám takíto „priatelia" zato? Ja už som dávno zistila, že mne nie. Lebo jediné, čo dokážu robiť je brzdiť vás vo vašom rozlete. Obmedzovať a držať vás pri zemi. A to všetko len preto, lebo sa necháte ovplyvniť. Nahlodajú vo vás pocit, že ste menejcenní, že ste v minulosti nič nedokázali, všetko ste po prvom neúspechu vzdali a pustili sa do niečoho iného. Ste nestáli. No naozaj ste? Skúste sa nato pozrieť očami nezaujatého človeka. Aj ked ste vzdali mnoho vecí po prvom neúspechu, pokúšali ste sa ísť ďalej. Nie je dôležité naťahovať zbytočne to, čo sa vám nepáči. Skutočne dôležité je pokračovať v ceste a hľadať. Nájsť niečo, čo budete robiť s radosťou a naplní to váš život.

Z vlastných skúseností viem, že keď sa rozhodnete zmeniť váš život, začnete naň inak nazerať. Z iného uhla. Spočiatku vás nepodporí nikto. Budete pre nich len blázon, ktorý radšej niečo robí, maká na sebe, akoby mal ísť večer na „poldo". Časom tí, ktorí vás majú radi budú chcieť ísť cestou s vami, dovoľte im to. No nachádzajte si nových priateľov. Zbierajte kontakty. Myšlienky. Pretože motivácia je veľmi dôležitá ak niekam chcete doraziť.

Lepšie ako motivovať sám seba, je nájsť i človeka, ktorý bude motivovať vás. Takého, ktorý bude chápať, čím práve prechádzate, alebo si tým sám prešiel. Naladeného na tú istú vlnu. Ktorý keď uvidí, že padáte, príde, nakope vás do toho veľkého zadku a nedá vám na výber nič iné, než vstať a pokračovať ďalej.

Tak nečakajte, kým budete v správny čas, na správnom mieste. Uvedomte si, že vy ste každý deň na tom správnom mieste. Ste tam, kde v danej chvíli máte byť, len to zatiaľ nevidíte. Nevidíte, čo vám život ponúka, aj keď to máte strčené priamo pod nosom.

Pamätajte, život vám niekedy neposkytne to čo chcete, no stále vám dá to, čo potrebujete. A nikdy vám neuzavrie cestu, ktorou sa rozhodnete ísť. Lebo aj keď zabuchne dvere, stále nechá otvorené okno. Je už len na vás, či sa rozhodnete tým oknom prepchať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?